Tuesday, December 29, 2009

Bianet :: Cezaevi Müdüründen Askeri Kıyafet Giymeyi Reddeden Aydemir'e Falaka İddiası - Bianet

Bianet :: Cezaevi Müdüründen Askeri Kıyafet Giymeyi Reddeden Aydemir'e Falaka İddiası - Bianet

Avukatı Halim Yılmaz bianet'e, "Gözaltına alındıktan sonra cezaevine koyulan ve işkence gören vicdani retçi Enver Aydemir'e işkencenin sürdüğünü" söyledi. Yaptıkları son görüşmede Aydemir'in Cezaevi Müdürü albay Halil İbrahim Çakır'ın kendisini falakaya yatırdığı bilgisini verdiğini aktardı.

Yılmaz ve babası Ahmet Aydemir ilk etapta Aydemir'e yapılan işkencenin tespit edilmesini ve sorumluların cezalandırılmalarını istiyorlar.

Açlık grevi sürüyor

Dini nedeniyle askerlik yapmak istemediği için 31 Temmuz 2007'de tutuklanarak Eskişehir Askeri Cezaevi'ne konulan Aydemir, 04 Ekim 2007'de Eskişehir Askeri Mahkemesi'nde iki gün içinde mevcutsuz olarak birliğine teslim olması istenerek tahliye edildi. Ardından yaptığı açıklamada vicdani reddini yineledi.

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki "Her Türk Asker Doğmaz" etkinliğine katılmak üzere yola çıkan Aydmeir, 24 Aralık Perşembe günü Kabataş vapur iskelesinde yapılan Genel Bilgi Tarama (GBT) yoklamasında hakkında çıkarılan yakalama emrine istinaden gözaltına alınarak askeri mahkemeye çıkarıldı. Buradan tutuklanarak Maltepe Askeri Cezaevine gönderildi.

Avukatlarına kendisine giydirilmek istenilen askeri kıyafeti giymeyi reddettiği için işkence yapıldığını, kaba dayağa maruz kaldığını ve çıplak bir halde soğuk bir odada sabaha kadar bekletildiğini söyleyen Aydemir'in eşi Kader Aydemir ve babası avukat Yılmaz'la birlikte suç duyurusunda bulundular.

Bugün görüştüğümüz babası vicdani retçinin Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) 550 soruluk Minnesota Kişilik Testi'ne tabii tutulduğunu anlattı.

Askeri psikiyatrisiler bu testin sonucuna göre Aydemir'in ruh sağlığı durumuna karar verecekler.

Aydemir'in kendisine yapılan kötü muameleyi ve işkenceyi protesto etmek amacıyla başlattığı açlık grevi altıncı gününde.(BÇ)

No comments:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails