Tuesday, March 1, 2011

Bloguma Dokunma!Bir şirketin emriyle bütün bir blog sahasının kapatılabildiği sevgili ülkemizde sıra şimdi de blogspot'a gelmiş. Neymiş bir kaç blog maç linki koymuş, peki sevgili Digiturk ve berbat kararların birinci adresi pek muhterem Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi, benim sinema, edebiyat vs içerikli, ya da diğerlerinin moda içerikli bloglarının maç yayınıyla ilgisi ne?

Bu nasıl bir zihniyet ki, zaten insanların kendini ifade ettiği her yere düşman, nasıl kapatsam diye bakıyor, Digiturk şikayet etmiş iki blogu, hadi biz tüm blogları kapatalım yaklaşımına girebiliyor. Ben burada yazdığım her şey için sorumluluğumu kabul ederim, bir gün yasalar karşısına gelmem gerekirse gelirim, ama benimle hiç ilgisi olmayan bir konu yüzünden blogumu kapatmak kimsenin hakkı olamaz, devletin bile.

Çünkü devlet, önce vatandaşlarının özgürlüğü, ve yaşama hakkını korumakla yükümlüdür, diğer tüm yükümlülükler bu iki durumu sağlamak için vardır. Digiturk'un, ama bizim telif haklarımız yönünde kendini savunmaya çalışması da gereksiz ve yetersizdir, çünkü, her ne kadar ben anlamasam da, maç canlı izlenen bir şeydir, bloglar üzerinden maçları insanlar ancak kaçırmışlarsa izlerler, yani Digiturk çok büyük bir maduriyet yaşamaz. Blog üzerinden maç yayınlamak illegal midir, evet, ama Digiturk'ün madur ayaklarına yatması kimseye inandırıcı gelmez.

Bloglarımızı kapatacak mıyız? Hayır, yine DNS ayarlarıyla boğuşacağız, ve sevgili Digiturk, maç yayınlayan siteler de aynı şeyi yapacaklar. Dolayısıyla bize zorluk çıkarmaktan başka hiç bir işe yaramayan bu kararı kınıyoruz.

No comments:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails