Saturday, January 28, 2012

My little prison/Küçük hapisanem

We are in the winter, the weather is horrible, we didn't see the sun in Villeneuve for a week now, to sum it up the situation doesn't look very bright from here (and on top of all that there is a rumor that snow is coming next week). In the meantime, let me introduce you my 9 quad-meters prison cell, to tell you the truth, mine is pretty good comparing to some ugly old, depressive places they call dormitories, so I won't complain much about it. "But it's not depressive at all, in fact I decorated it in a very cute way". Here is the small box that I call home:

Mevsim kış, hava soğuk, Villeuve'e bir haftadır güneş uğramadı, velhasıl gidişler kötü (haftaya kar geleceği söylentisi de var bir de yetmezmiş gibi). Bu arada ben size 9 metrakarelik hapisanemi tanıtayım, yine benim yurt odam insaflı, çok depresif, çok korkunç yurt odaları da var biliyorum o yüzden çok söylenmeyeceğim. "Yok ben şirin yaptım odamı canım ne depresifi". İşte benim minik kutum:


Postcards and photos of Leo beside the bed, that's what I call home! (almost). And let's not forget the friendly giraffe Raymonde!


Kartpostallar ve Leo köşesi :) Tabii ki şeker zürafamsı Raymonde'u da unutmamak gerek.Yes, that is all of the room, start thinking small :)


İşte oda dediğim şey bu kadarcık bir kutu aslında.


More postcards and facebook open as always.


Daha fazla kartpostal ve bilgisayarda her zamanki gibi facebook.

3 comments:

pisikopati said...

evet biraz klostrofobik ama yine de çok kötü değil bence. ayrıca fotolar kartpostallar da çok hoş olmuş..

The Daughter of God and Alexandre Dumas said...

Süsledim işte kendimce, küçük ama ya... (Bir de Leo'suz tabii en büyük falsosu o aslında)

editor@tetuli.com said...

bi iletişim adresi rica ediyorum lütfen
editor @ tetuli.com adresine.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails