Wednesday, July 21, 2010

Engelliler için otobüs varmış

Engelliler için özel otobüs olduğu efsanesini daha önce duymuş, ama kendilerine hiç rast gelmemiştim. Dün akşam ilk defa bir tanesine bindim. 12 Kadıköy-Üsküdar hattı ne zaman gelecek diye ömür tüketirken, bir baktım karşıdan böyle tuhaf yeşil bir otobüs geliyor, bizim İETT otobüsleri gibi değil pek, daha çok şehirlerarası otobüsün minyatür boyu gibi. "Allah allah" dedim, sonra otobüs durdu ve sağa doğru eğildi, ben tabii "hayırdır işallah" dedim içimden, meğerse o bir engelli otobüsüymüş. Durduğunda otomatik olarak yana eğilip kaldırım hizasına geliyor, engelliler de rahatça inebiliyor, hiç merdiveni de yok. Benim için en önemlisi de klima sistemi müthiş.


Şimdi şöyle bir sahne getirin aklınıza, yer: Üsküdar otobüs durakları, vakit: akşam 7.30-8.00, yani kalabalığın en yoğun olduğu zaman. Tuhaf yeşil bir otobüs geliyor, duruyor ve sağa doğru yatmaya başlıyor. Otobüs zaten bizim İETT otobüslerine kıyasla otobüs değil, jet gibi gözüküyor. Halkın ilgisi yoğun tabii. Ben bindim, oturdum cam kenarına, millet ağzı açık otobüse bakıyor, bir kaç meraklı, bindi inceledi filan. Bayağı bir şamata yani. Otobüs geri kalkıp normal yüksekliğine geldi ve yola çıktık. Kaptan şoförümüz konuşuyor (Gerçekten!): "İyi günler sevgili yolcular, şu anda bindiğiniz otobüs bir engelli otobüsü, hiç merdiveni yok, durduğunda otomatik olarak sağa yatıp kaldırımla aynı seviye geliyor.... -falan filan, uzundu bayağı bu konuşma- Bugün bu otobüsün ilk günü, eğer yasa geçerse 1500 tane daha alınacak, lütfen İETT'nin sitesine girip fikirlerinizi yazın..." Şoför bir gururlu, bir gururlu, sanki otobüsü kendi yapmış. Bu arada yurdum insanı fikirlerini yazmak yerine otobüste söylemeye karar verdi, şamata devam ediyor yani. Yanaştığımız her durakta insanlar zaman makinesi görmüş gibi şaşkın şaşkın bakıyor, yolda otobüsü birbirlerine elle gösteriyorlar. (Üsküdar'a teknoloji geldi, ey teknoloji sen nelere kadirsin!). Velhasıl hayatımın en ilginç şehir içi otobüs yolculuğu oldu.

Bu kısmı geyik, yalnız sonunda engelliler için bir şeyler yapılmasına çok sevindim. Bu şehirde engelli olarak yaşamak, yaşayamamak demek çünkü, yollar, kaldırımlar..... Geç de olsa bir şeylerin olması sevindirici. Ama yeterli mi, işte ondan hiç emin değilim.

Not: Bu sabah yine o otobüse bindim, inerken şoför "Muhterem yolcular, hepinizin günü aydın olsun" dedi, acayip bir şoför, belgeselini mi yapsam?

1 comment:

edie finnerty said...

dün ben de gördüm akşam üzeri üsküdar'da. hatta negzel otobüs filan dediydim.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails