Tuesday, January 18, 2011

Jungle's Favorite King/ Ormanın En Sevilen Aslanı

The Lion King' was my favorite animation growing up, especially its musics. I listened to it so much that I still remember the lyrics. Oh 'Hakuna Matata'.... This sunday, I took the lion of my house Leo on my lap and watched it again.

Çocukluğumda en sevdiğim çizgi filmdi 'Aslan Kral', hele müziklerini o kadar çok dinlemişimdir ki hala aklımdalar. Hele 'Hakuna Matata'... Pazar günü, bizim evin aslanı Leo'yu da kucağıma alıp yeniden izlediğim çocukluk aşkımı.

I saw that I still have the same feelings about it. It was the times when animations were drawn by hand, which I always prefer to today's computer-based animations. The colors, African musics and story of the film is the kind to impress both the children and the grown-ups.

Ve hala aynı hislere sahip olduğumu gördüm. Bir kere çizgi filmin elle yapıldığı bir çağın filmi, ve bence her zaman son model animasyonlardan daha değerli. Filmin renkleri, Afrika temalı müzikleri ve hikayesi, çocuk büyük herkesi etkileyecek türden.


The main morale of the story is reaching one's true potential and keeping peace with the past. But the thing that make me think the most in the film is the utopic government of the jungle; yes, it's a monarchy, but it's a system in which the most wise-one is ruling with fairly and in which, everyone even the smallest bugs are cared for. If you pay attention to King Mufasa's speeches, you can clearly see the pacifistic political messages in them.

Hikayenin ana mesajı, malum, içindeki potansiyeli ortaya çıkarmak ve geçmişle barışmak. Ama filmin beni en çok düşündüren tarafı, ormanın ütopik yönetim şekli; tamam belki bir monarşi, ama en bilgenin başta olduğu, adilce yönetilen ve en küçük böceğine kadar her türe eşit önem verilen bir yönetim şekli. Kral Mufasa'nın konuşmalarına dikkat ederseniz, içindeki siyasi mesajı bulabilirsiniz.

  
Mufasa's speech that impressed me the most was about carnivorism.When Simba asked him "But we eat antelopes, don't we?" Mufasa replies: "Yes, but when we die, we became grass, then the antelopes eat us, that's the circle of life". You can say to me "How can you find so much political stuff in a children animation film?", but if you pay attention, you can see the film's rich subtext.

Mufasa'nın beni en etkileyen konuşması da, çok tartışılan et yeme konusuyla ilgiliydi. Mufasa Simba'nın "Ama biz antilopları yemiyor muyuz?" sorusunu şöyle yanıtlar; "Evet, ama biz öldüğümüzde toprağa karışıp ot oluyoruz, bu sefer onlar bizi yiyor, yaşam döngüsü işte böyle bir şey". Şimdi diyeceksiniz ki, çocuk filminden bu kadar siyasi anlam nasıl çıkarıyorsun, belki bu sefer izlediğimde önem verdiğim noktalar bunlar oldu, ama yine de bunlar benim çıkarsamalarım değil, filmde mevcut olan alt metinler.


The film's other subtext is 'karma' or 'the circle of life'. Overall, 'The Lion King' is looking to the world with a different point-of-view than our modern times and a film that every child should watch at least once. And it doesn't hurt to see it as a grown-up to remind yourself that another world is possible...

Filmin başka bir alt metni de 'karma-yaşam döngüsü' olgusu. Yaşama ve dünyaya modern dünyadan çok daha farklı bakan bir çizgi film 'Aslan Kral' ve kesinlikle her çocuğun izlemesi gereken bir film. Büyükler de arada başka bir dünyanın mümkün olduğunu hatırlamak için izlerlerse yararlarına olur diye düşünüyorum...

Let's remind ourselves the musics:
 
Müzikleri hatırlamak isteyenlere:










Görseller/Visuals taken from starpulse.com

5 comments:

yiqin; said...

hehehe love this.

Robyn said...

I was a Little Mermaid girl myself, but I would kind of love to see both movies again.

The Daughter of God and Alexandre Dumas said...

@Robyn, I was in love with Little Mermaid too, now I should see it again too...

pisikopati said...

i first saw it in a movie theatre, i was the only adult..remember the kids sitting my back seat were complaining:)

love this movie.

The Daughter of God and Alexandre Dumas said...

pisikopati, tips for future children movies, act like you are the parent of the child sitting next to you:P

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails