Friday, April 8, 2011

Devşirme

Çok merak ediyordum 'Muhteşem Yüzyıl' devşirme olgusu nasıl işleyecek, ya da işlemekten kaçınacak mı diye, bu haftaki bölümle merakım giderilmiş oldu.


Dizide Pargalı İbrahim Paşa, Parga'ya geri dönüp babasıyla karşılaşıyor. Daha önce dizide devşirme sistemi zaten hep geçiştirilmişti, bu sefer daha da komikleştiler. Babası Pargalı'yı "iyi ki seni vermişim", "seni verdim" gibi gönüllü olarak vermek manasına gelecek laflar etti. Pargalı bir ara kardeşine "sen hiç koparılıp alınmak ne demektir bilir misin?" gibi bir tirat söylese de, ana fikir ailelerin çocuklarını isteyerek vermesiydi. Tarihi bir dizi yapılıyorsa karşılaşacak zor noktalar olduğu muhakkak, ama böyle durumlarda bazı Osmanlı'cı tarihçiler gibi gerçeği eğip bükmektense, ya doğru söylenmeli ya da bunun konusu hiç açılmamalı.


Devşirme I. Murat döneminde başlayan ve Osmanlı'nın özellikle Balkanlar'da fethettiği yerlerde yaşayan gayri-müslim erkek çocuklardan bazılarının, ailelerinden alınıp müslüman yapılmaları ve eğitilerek asker ya da bürokrat haline getirilmeleri demektir. Genelde 8-18 yaş arası erkek çocukların seçiminde, güç, güzellik gibi özellikler aranırdı. Şu da doğrudur ki, ailenin tek erkek çocuğunu almamak ve bir aileden birden fazla çocuk almamak gibi daha yumuşak kurallar vardır, ama sonuçta bu çocuklar, çok küçük yaşta ailelerinden ve yurtlarından alınıp, dinleri, adları ve kimlikleri değiştirilirdi. Bana göre Osmanlı tarihinin en tartışmalı ve en çok utanılması gereken olgulardan biridir.

No comments:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails