Sunday, September 2, 2012

The Dark Knight Fails/ Kara Şövalye Batıyor

More like a bore will rise!


I've never been a Batman fan myself, because let's face it, Bruce Wayne is just a rich guy with a lot of toys and no one to play with and it seems to me that he's just a tad too ambitious to wear latex and cape. But the Batman cartoon series and Tim Burton movies made me watch it until now. But with "The Dark Knight Rises", I think I also put an end to the Batman franchise all together.

Doğrusunu söylemek gerekirse hiçbir zaman öyle aman aman bir Batman hayranı olmadım, çünkü aslına bakarsak Batman bir süper kahramandan çok canı sıkılan zengin bir adam neticede ve sanırım latex ve pelerin giyme merakı onu süper kahraman olmaya itmiş (ah zavallı zenginlerin can sıkıntıları sen nelere kadirsin!) Ama çocuklukta izlediğim Batman çizgi filmleri ve Tim Burton filmleri şu ana kadar kendini izletiyordu, taa ki Christopher Nolan'ın "Kara Şövalye Yükseliyor"una kadar.

Other than being 3 hours long with no really storyline, this Batman lacks some qualities that are a must in any good super hero movies:

Filmin üç saatçik olması ve hikayesinin pek de tatmin edici olmamasının yanı sıra, bu Batmancik çekilirken her iyi süper kahraman filminde olması gereken bir kaç küçük özelliği atlanmış maalesef:Boo, I'm so scared!/ Aman çok korktum!

1. (and the most important) A cool anti-hero. So far we had Joker, the gorgeous Cat Woman (Pfeiffer, not Berry), Mr. Freeze and Poison Ivy (and maybe even the Riddler). They all have super powers and a damn good reason to be just that bad. Now, we have a terrorist (American much babe?). He is ugly, he talks weird and although he have his reasons, the nemesis raises no sympathy at all, he's just obnoxious.

1. (ve en önemlisi) Sağlam bir düşman. Şu ana kadar Batman'de Joker, Kedi Kadın (tabii ki Pfeiffer yoksa Hale Berry'nin kedi gibi davranmasına iyi diyecek halim yok), Mr. Freeze ve Poison Ivy (hatta belki Bilmececi) gibi ilginç karakterler gördük. Şimdi ise süper gücü falan olmayan, Amerikan paranoyasını oldukça besleyici bir teröristimiz var, diğer düşmanların sağlam bir hikayesi ve sempatik bir tarafları var, Bayne ise tuhaf devasa bir adam sadece.

2. Tim Burton's Batman movies all had an original style and a beautifully created Gotham City. Now we have.... a city that looks exactly like NY. No originality, no nothing.

2. Tim Burton'un Batman'lerinin her şeyden önce kendine has bir tarzı ve iyi yaratılmış bir Gotham Şehri vardı, şimdi ise, aşağı yukarı New York'un tıpkısının aynısı bir şehirle karşı karşıyayız. Eğer Bob Kane Batman'in New York'ta olmasını isteseydi, zaten New York derdi değil mi Nolan'cığım?

She looks good in pearls/ İnciler de yakışmış

3. Umm, where did you hid the action Nolan babe? Other than some lame fist fight (Batman fist fights, yeah right!), in the first, let's say two hours, there is no action to be seen and the rest is not much better either. At least, he could put some sexy sizzling action scene between Wayne and Cat.

3. Sevgili Nolan yavrum, aksiyonu nerelere sakladın? Bir kaç ucuz yumruk kavgası dışında filmin ilk 2 saatinde neredeyse hiç aksiyon yoktu, sonrası da daha iç açıcı değildi. Yani hiç olmazsa Wayne'le Cat arasında seksi bir kavga sahnesine kimse hayır demezdi diye düşünüyorum.

4. I appreciate Nolan's try to create a more human Batman to look behind the legend, but the scenes that  are supposed to be emotional are deprived of real emotion what-so-ever and are just plain boring.

4. Her ne kadar Nolan'ın Batman efsanesini yeniden ele alıp daha insani bir karakter yaratmasına destek veriyor olsam da, filmin duygusal sahneleri derinlikten uzak sıkıcı sahnelerdi. Bir filmde bir kadının fotoğrafına kaç kez bakılabilir allah aşkına!

5. Why the hell the nice people of Gotham also follows a masked maniac with an atomic bomb? How can they really believe that he won't fry them with some nuclear love in the near future? 

5. Film bence herşeyden önce inandırıcı değildi. Neden Gotham'ın iyi vatandaşları birden elinde atom bombası olan maskeli bir manyağı takip etmeye başlıyorlar? Hiç akıllarına o bombayı patlatabileceği gelmiyor mu acaba?

6. An atomic bomb falls fifty feet from the city, maybe the water is a bit destroyed, but the city is fine. Really honey? Do you mean to say that 3 generations in Hiroshima just had a very nasty skin condition and a nuclear bomb of 9 m. radius doesn't destroy the city? A very interesting and realistic ending Nolan love, kudos.

6. Filmin sonunun ne kadar yazış olduğunu tek ben mi görüyorum? Atam bombası şehrin dibine düşüyor, denizde belki biraz kirlilik olur ama şehire hiç de bir şey olmuyor. Nolan herhalde burada aslında Hiroshima'da 3 neslin sadece kötü bir cilt sorunu olduğunu ve atom bombalarının aslında dostumuz olduğunu söylemek istiyor. Çok gerçekçi ve iyi bir son Nolan yavrum, tebrikler!

7. Batman's suit is just plain ugly. Why the hell does he wear a velvet cape that is longer than Kate Middleton's wedding dress' tail? Does.... Nolan tries to tell us that there is something more special going on between Batman and Robin? For all I know, Robin's admiration for Batman is a bit much to be brotherly love.


7. Batman'in kostümü çok çirkin. Bir de Batman neden Kate Middleton'ın gelinliğinin kuyruğundan uzun ve kadife bir pelerin giyiyor. Yoksa... Nolan bize Batman'le Robin'in arasında bildiğimizden fazla bir şeyler olduğunu mu iddia ediyor? Neden olmasın, Robin'in Batman sevgisi biraz aşırı zaten....


He is just butch enough to be gay if you ask me, and all the ladies! I should have guessed sooner.
Aslında bakınca tam da gay olacak kadar abartı bir maskülenlik var Wayne'imizde, bir de her film başına en az iki kadın, fazla çabalıyorsun Wayne'ciğim, bence Robin'e olan hislerini daha fazla saklama.

Come on Nolan, I know you got it in you, don't you dare bore us with this emotional mambo jambo again honey pie!

Hadi Nolan bebeğim, daha iyisini yapabileceğini biliyoruz, bir daha bizi böyle boş filmlerle sıkma.

No comments:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails