Thursday, November 25, 2010

Kadınlara Yönelik Şiddetle Mücadele GünüBugün 25 Kasım, Kadınlara Yönelik Şiddetle Mücadele Günü. Eğer şiddete uğramamış kadınların azınlık olduğu bir ülkede yaşıyorsanız ve hala o şanslı azınlık içindeyseniz, "Benim derdim değil" demek yerine bu konuda çığlık atmanız gerekir, çünkü sıranın size gelmesi an meselesidir.

Niye mi diyorum bunları, çünkü sayılarla kadına yönelik şiddete baktığımızda, Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre 2002 yılında 66 olan kadın cinayeti, 2009 yılında (resmi olmayan verilere göre) 1126 olarak belirlendi. Yani 1126 kadının ölümü sokaktan geçen adam, koca, baba, abi elinden sırf kadın olduğu için geldi.Rakamlara devam edersek, Altınay-Arat araştırmasına göre (http://www.kadinayoneliksiddet.org/):
* Her üç kadından birinin fiziksel şiddet görüyor.
* Her 100 kadından 35'i "Hayatı boyunca" eşinden en az bir kez fiziksel şiddet görüyor.
* Kocalarından boşanmış veya ayrılmış kadınların fiziksel şiddet deneyimi yüzde 78,
* Eğitim düzeyi arttıkça fiziksel şiddet gördüğünü söyleyen kadınların oranı azalıyor.
* En az bir kez fiziksel şiddete maruz kaldığını söyleyenlerin oranı okuma yazma bilmeyen kadınlar arasında yüzde 43, yüksek öğrenim görmüş kadınlar arasında yüzde 12'dir.
* Gelir düzeyi arttıkça fiziksel şiddet gördüğünü söyleyen kadınların oranı düşüyor.            -
* Kadınların yüzde 14'ü en az bir kez "istemediği zamanlarda cinsel ilişkiye zorlandığı"nı belirtiyor.
* Cinsel şiddete uğradığını söyleyenlerin yüzde 67'si aynı zamanda fiziksel şiddete de maruz kaldığını söylüyor.


25 Kasım'ın tarihçesi de çok manalı, 25 Kasım 1960'da Dominik Cumhuriyeti'nde diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kızkardeş; Patria, Minevra ve Maria Mirabel'in cesetleri bir uçurumun dibinde, vahşice tecavüz edilmiş halde bulundu. Bu olay kızkardeşleri diktatörlüğe karşı mücadelenin ikonu haline getirdi. 1981 yılında Latin Amerika Kadın Kurultayı 25 Kasım'ı 'Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü' ilan etti, BM de bu karalı destekledi.

 

Kaynaklar: KaosGL , Bianet

No comments:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails