Sunday, May 23, 2010

63. Cannes Film Festivali Ödülleri/ 63. Cannes Film Festival Awards


63. Cannes Film Festivali sonuçlandı. Altın Palmiye benim hiç tanımadığım bir yönetmene gitti ve benim için sürpriz oldu; Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul'un 'Lung Boonmee Raluek Chat' (Uncle Boonmee who can Recall his Past Lives- Geçmiş Yaşamlarını Hatırlayabilen Boonmee Amca). Tayland bu filmle Cannes'da ilk defa ödül aldı, ne diyelim hayırlı olsun.

The 63th Cannes Film Festival awards are given. Le Palme d'Or went to a director I don't know and was a surprize for me; Thai director Apichatpong Weerasethakul's 'Lung Boonmee Raluek Chat' (Uncle Boonmee who can Recall his Past Lives). Thailand won the Palme d'Or for the first time, so it is all good after all.

Grand Prix ödülü, favori filmlerden birine, Xavier Beauvois'nın filmi 'Des Hommes et Des Dieux' (Of Gods and Men- İnsanlar ve Tanrı)'ya gitti.

The Grand Prix award goes to Xavier Beauvois' film 'Des Hommes et Des Dieux' (Of Gods and Men). 


En iyi yönetmen ise, 'Tournée' ( On the Tour- Turne) filmiyle Matthieu Amalric'e gitti. Daha önce bu filmi merak ettiğimi söylemiştim, şimdi merakım iki katına çıktı.

The best director is 'Tournée' (On the Tour)'s director Matthieu Amalric. I said before that I'm anxious to see this movie, now the anxiousness is doubled.  


En iyi senaryo 'Poetry' (Şiir) filmiyle Lee Chang-Dong'a, en iyi kadın oyuncu 'Copie Conforme' (Certified Copy) filminin oyuncusu Juliette Binoche ve en iyi erkek oyuncular Buitiful'un oyuncusu Javier Bardem ve La Nostra Vita (Notre Vie- Hayatlarımız) filminin oyuncusu Elio Germano oldu.

The best scenario went to Lee Chang-Dong for the film 'Poetry', the best female actor Juliette Binoche with her film 'Copie Conforme' (Certified Copy). The best male actor award is divided to Javier Bardem for his film 'Buitiful' and Elio Germano with his film 'La Nostra Vita' (Notre Vie- Our Lives). 


Jüri özel ödülü ise 'Un Homme Qui Crie' (Screaming Man) filmine gitti.

The Jury Prize went to 'Un Homme Qui Crie' (Screaming Man). 

Kısa film Altın Palmiye'sini 'Barking Island', jüri özel ödülünü ise 'Bathing Micky' aldı.

The Palme d'or of the short film went to 'Barking Island' and jury prize went to 'Bathing Micky'.  

Bu gece beni affedin, kırmızı halı kısmını yarın yazarım (belki bak söz vermiyorum daha hasta kalkabilirim)

Forgive me for keeping this post short, I'll try to write the red carpet later if I feel better. 

görseller/photos: yahoo news

No comments:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails