Friday, May 14, 2010

Fotoğraflı Cumalar- Photography Friday- I ♥ National Geographic

Çocukken en çok okuduğum dergiler hep gezi dergileriydi, hala da öyle. Çocukken bir gün National Geographic'e fotoğraf çekip yazı yazmayı hayal ederdim, bu hayal de hiç değişmedi. Gezeceğim, göreceğim, bir de üstüne para alacağım, daha ne olsun! (Belgesel ilgimin nedeni buradan da belli olabilir)

As a child, I always read travel magazines, I still do. As a child, I always dream to be a National Geographic writer, I still do. I'd travel, see and they will pay for it, what else can I want! (This shows the reasons of my interest in documentaries surely)

İşte çalışırken de, boş bulduğum her vakitte National Geographic'in fotoğraf galerine dalar, orada kaybolur, kendime geldiğimde bir ofiste olduğumu fark eder, bunalırdım. Umarım bundan sonra, kafamı kaldırıp kendime gelince beni bunaltmayacak sevdiğim bir iş bulurum.

When I worked, I looked at National Geographic galleries whenever I have free time, totally lost in space and time, and unfortunately found myself in an office when I wake up from the daydreams and got depressed. I hope my future job will not depress me every time I wake myself up from those fancies.

İşte bu yüzden bu haftanın fotoğrafları National Geographic dergisinden geliyor, 2003 Aralık sayısından, fotoğrafçı Pablo Corral Vega, tangoya var mısınız?

So, this week will see photographs from National Geographic Magazine, 2003 December issue, photographer Pablo Corral Vega, are you ready to tango?


No comments:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails