Friday, May 28, 2010

Fotoğraflı Cumalar- Photography Friday-Annie Leibovitz

1949 Amerika doğumlu Annie Leibovitz, Rolling Stone ve Vanity Fair gibi dergilerde çalıştı, özellikle John Lennon'ın vurulmasından çok kısa önce Rolling Stone için Lennon ve Yoko Ono'yu yatakta çektiği fotoğrafla tanınır. Bunun dışında onu, Vanity Fair için çektiği hamile Demi Moore'un çıplak fotoğrafından da tanıyabilirsiniz.

Annie Lebovitz, born in 1949 in U.S.A. worked for magazines like Rolling Stone and Vanity Fair and is known especially for her photograph of a naked John Lennon and Yoko Ono in bed short before Lennon's assassination. Beside it, you probably know her photo of pregnant Demi Moore for the cover of Vanity Fair.Bazıları tarafından çok ticari bulunan Leibovitz, fotoğrafçılık hayatında ciddi tartışmalara yol açtı. İlk önce Demi Moore fotoğrafını parodi olarak kullanan Çıplak Silah 33 1/3'ü mahkemeye verdi. Mahkemenin parodilerin telif hakkı ihlali olmadığı yönündeki kararı ilerideki davalar için örnek oldu ve telif hakkı kavramında değişikliğe yol açtı.

Some find Leibovitz too commercial and this caused many debates on her value as a photographer. 'Naked Gun 33 1/3' which used Demi Moore's photo in a parody was sued by Leibowitz as copyright infringement. The court dropped the charges seeing parody as a part of 'free use' of copyrighted material, which states an example for future lawsuits and changed the view in copyright law. 

Benim en beğendiğim fotoğrafları, Kraliçe Elizabeth...

My favorite photos, of Queen Elizabeth...

 
Uygun olup olmadığı yine ciddi tartışmalara yol açtıysa da, National Portrait Gallery'de bir retrospektif sergisi açıldı. 2009 yılında aldığı 15.5 milyon dolarlık krediyi ödeyemeyince bütün eserleri banka eline düşme tehlikesi yaşadı. Bu tehlikeden sonunda 2010'da başka bir bankayla yaptığı anlaşmayla kurtuldu. Dünyanın en çok kazanan fotoğrafçılarından biri olduğu düşünülürse, finansal durumu da bayağı tartışma konusu oldu.

Again with the debates if she is deserving or not, National Portait Gallery launched a retrospective on her. In 2009, it was discovered that Liebovitz's photographs were pawned by a bank, because she couldn't pay the 15.5 million loan that she took. In 2010, the issue was solved by another bank's program to pat the debt, but this again caused a lot of discussion as Leibovitz being one of the highest paid photographers.
 Dipnot olarak 1989'dan Susan Sonntag'ın ölümüne kadar (2004) Susan Sonntag'la bir ilişki yaşadığını da söylemek gerekir. Susan Sonntag kim derseniz, bu yüzyılın en önemli fotoğraf eleştirmeni, ayrıca romancı, politik aktivist vs. gibi bir sürü sıfat sayabiliriz.

As a final note, I must say that Leibovitz had a reationship with Susan Sonntag from 1989 until Sonntag's dead in 2004. If you're asking who Sonntag is, I can cite many things as one of the major photography critics, novelist, political activist...


3 comments:

Page said...

really gorgeous photos!!
i really like how your blog's half english and half another language:)
page

The Daughter of God and Alexandre Dumas said...

thanks Page, the other language is Turkish:) I'm glad that I don't translate them for vain and there are people who read them in english:)

Page said...

haha np
oh it's turkish! that's cool and really nice of you..
have a great weekend!
page

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails