Tuesday, April 20, 2010

GleeGlee'ye verilen sezon ortası (?) ara nihayet bitti, geçen hafta yeni bölüm yayınlandı. Bir de benim gibi dizikolik birinin buraya çok fazla dizi yazmadığını fark ettim, bu yüzden de kolları sıvayıp bir Glee yazısına girişeyim dedim.

The season break of Glee is over and we had the first new episode last week. I also noticed that a t.v. series-maniac like me doesn't like as many posts about T.V. shows, so I decided to write a Glee post for beginners.

Glee müzikal komedi, şen şakrak, renkli menkli bir dizi. Zaten ben bir şey müzikal oldu mu illa ki severim ama bu gerçekten çok ama çok eğlenceli bir dizi. Bir de altını çize çize Glee'nin Highschool Musical'ın antitezi olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Konusu ne derseniz:

Glee is a musical comedy show, funny and colorful. I always love everything musical, but this is really extraordinary. I also have to say here that Glee is the complete anti-thesis of the High-School Musical. Here is the plot:

Amerika'nın küçük bir kasabasındaki lisenin hiç rağbet görmeyen bir Glee Klübü vardır, yani müzikal söyleme ve dans etme klübü.

There is a Glee Club that no one cares about in a forgotten little town of the U.S.A. Glee Club is the musical club by the way, if you don't know what it means.


Bu arkadaş İspanyolca hocası Will Schuester. Glee Klübü'nü yöneten hoca atılınca yerine geçip klübü tekrar canlandırmayı kendine görev edinmiş eski bir Glee'ci.

This dude is the Spanish teacher Will Schuester. When the teacher who directs the Glee Club got kicked out, he takes his place. He tries to revive the Glee glamour and was a fellow Glee-member in his time.


Bu Nazi kılıklı ablamız da ponpon kızların hocası Sue Sylvester. Glee Klübü'ne nedense çok gıcık ve klübün kapanması için her türlü dalavereyi yapıyor. Sonunda müdür eğer Glee Klübü bölgesel yarışmayı kazanamazsa klübü kapatacağını söylüyor.

This Nazi-like gal is Sue Sylvester, the teacher responsible from the Cheerleaders. For some reason she hates Glee club and puts every kind of game to destroy it. At the end, the principle decided to stop Glee Club if they don't win the regionals.


Ama Glee Klübü'nde sadece bu tekerlekli sandalyedeki arkadaşımız Artie...

 But the members are only Artie in wheelchair....


Bu kekeme ablamız Tina...

Tina who stutter....
 

Bu şişko ama sesi çok güzel ablamız Mercedes...

Fat Mercedes wih a wonderful voice...
 

Ve bu da gizli gay ablamız Kurt'tur.

And the closet gay Kurt.


5 yaşından beri yıldız olacağı günü hayal eden bu çok hırslı ve katlanılmaz Barbara Streisand sesine sahip ablamız Rachel'in gelmesi iyi olmuştur, fakat rakipleri Vocal Adrenaline Broadway müzikali kalitesindedir.

When intolerably ambitious Rachel with the Barbara Streisand voice who dream to become a star since she was 5 entered the club, there is a chance for winning, but their biggest competition the Vocal Adrenaline is like a Broadway cast.


Will, çareyi şantajla futbolcuların kaptanı Finn'i klübe dahil etmekte bulur. İşte esas oğlanımız. Klübe girdiği ilk andan itibaren, hem Rachel'in hem de Kurt'ün kalbini çalar.

Will puts the head of the football team into the club with blackmail. This is our main guy if you didn't notice. But he steals the hearts of Rachel and Kurt from the moment he entered to the club.
 

Sue da ajan olarak Finn'in sevgilisi, ponpon kızların lideri Quinn Fabray'i klübe sokar. Aşk üçgeni başlamıştır.

Sue entered Finn's girlfriend, the beautiful Quinn Fabray; the head of the cheerleaders into the club as a spy. And a love triangle begins.


Finn'in en iyi arkadaşı Puck, futbolcudur ve Quinn'le gizli bir ilişki yaşamıştır. O da klübe girer.

Finn's best friend Puck is a Casanova who also had a secret affair with Quinn. He also enters to the club.Bu da temizlik delisi takıntılı rehberlik hocamız Emma. Kendisi Will'e aşık, onlar da başka bir aşk üçgeni oluşturma yolunda ilerliyorlar, çünkü Will evli.

And this is Emma, the obsessive hygiene-freak guidance counselor of the school. She is in love with Will, which will result in another love triangle, because Will is married.

Gerisi drama, komedi, biraz daha drama ve bolca müzik ve dans. Müzikler ise popüler pop-R&B parçaları ve Broadway müzikalleri arasında gidip geliyor, arada bir de Rock. Bu arada kontrol ettim, bütün şarkıları oyuncular seslendiriyor, zaten çoğu Broadway oyuncuları. Özellikle Broadway'den gelme ve rap eğitimi almış hocamız Will bir dans edip şarkı söylüyor ki, sormayın gitsin.

The rest is drama, comedy, a little more drama and lots of music and dance. The musics are popular pop- R&B songs, Broadway musical pieces and sometimes Rock. Also the cast is singing themselves and most of them are from Broadway. Especially Will, who comes from Broadway and has an education on rap and break-dance is peeeeeerfect!
 

En sevdiğim performansı da buradan size göstereyim, siz de geçin tv'nin karşısına izleyin. Glee'nin 1. sezon bölümlerini Digiturk'ünüz varsa Foxlife'ta her pazar 21.00'de izleyebilirseniz. Yoksa da internet koca bir derya, buluverin:)

I also want to put my favorite part here.

Önce Beyonce'nin berbat şarkısı daha da berbat klibi Single Ladies'in Kurt versiyonu. Zaten bu video ancak parodisi yapıldığında bir şeye benziyor. Kurt de Beyonce'den daha güzel dansediyor bence:

Kurt's version of Beyonce's awful video and song 'Single Ladies'. This video only works in a parody if you ask me and Kurt is way better a dancer than Beyonce:Ve unutulmaz efsanevi Saturday Night Live parodisini de koyamadan geçemedim, gülme krizi geçirtiyor her izlediğimde (full versiyon, internette çok zor bulunuyor kaçırmayın!), Justin Timberlake& Beyonce:

And the unforgettable incredible performance of Justin Timberlake in the Saturday Night Live parody (full version,  very hard to find in internet, so don't miss it), Justin Timberlake and Beyonce:
 


Justin Timberlake sui tacchi per Beyonce
Yükleyen Video_Gossip. - Film ve TV kanalındaki diÄ�er videolara göz atın

Son olarak oyuncular ve karakterlerin tanıtıldığı röportaj dizisi:

Lastly discovering the Glee cast:

No comments:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails