Monday, April 26, 2010

Sinemalı Pazartesiler/ Cinema Mondays-Thomas in Love

Bu hafta duymadığınızı düşündüğüm, 11 ödüllü bir ilk film hakkında yazacağım, 'Aşık Thomas' (Thomas est Amoureux- Thomas in Love).

This week, I'm writing about a film that you probably didn't hear about; 'Thomas in Love' (Thomas est Amoureux).


 
"Eğer hayatınızı odanızdan çıkmadan yaşayabilseydiniz, dışarı çıkmanız için ne olması gerekirdi?"

"If you can lead your life without leaving your room, what would it take to step outside?"
Cevap tabii ki aşk... Belçikalı yönetmen Pierre-Paul Renders'ın 2000 yapımı bu ilk filmi, belirsiz bir gelecekte geçiyor. 32 yaşındaki agorafobik Thomas 8 yıldır odasından dışarı çıkmamıştır. Gelişmiş teknolojinin sayesinde aslında kimsenin odasından çıkması çok da gerekmektedir; görüntülü telefonla herkesle konuşabilir, hatta terapi bile görebilirsiniz, ihtiyacınız olan her şey evinize postalanır, ve en önemlisi sanal gerçeklik gözlüklerinin çok gelişmiş abileri olan sanal gerçeklik kıyafetini giydiğinizde, karşınızdakinin fiziksel her hareketini yanındaymış gibi hissedersiniz. Yani Thomas'ın dışarı çıkması için hiçbir neden yoktur.

Of course, the answer is 'love'... In this first film of Belgian director Pierre-Paul Renders made in 2000, is set in an unknown future. A 32 year-old agoraphobic Thomas didn't leave his room for 8 years. With the help from the high-technology, he doesn't really need it all that much anyway; he could talk to everyone he wants with video-phone, he could get everything he needs posted to his home, and most importantly, with the virtual reality suit, he could make love and feel the touch of the opposite person without having her near him. So, Thomas doesn't have a reason to leave his room anyway. 

Bu hayatı gerçekleştirmek için gereken bütün parayı da sigorta karşılamaktadır, taa ki terapisti Thomas'ı internetten bir tanışma sitesine üye edip, birileriyle tanışmaya zorlayıncaya kadar...

The money he needed comes from the insurance company, until his therapist forces him to meet with someone online on a dating site...

Thomas her ne kadar buradan kendi tuhaflıklarına tahammül edebilecek birini bulsa da, asıl aşkı, yine internet üzerinden yapılan bir genelevde, Eva'yla bulacaktır. Acaba görüntülü telefon ve sanal gerçeklik gerçek aşk için yeterli olacak mı, yoksa Thomas Eva'ya  gerçekten dokunabilmek için evden çıkmak zorunda mı kalacak?

Even though Thomas founds someone who can stand with his abnormalities, he finds real love in a virtual brothel, with Eva, a prostitute. Will live chatting and virtual reality sex be enough for real love or would Thomas finally leave his home to truly touch Eva?

'Thomas est Amoureux'nün ilginç tarafı sadece konusu değil. Daha önce de bu tarz modern toplum satirlerine filmlerde, kitap ve oyunlarda rastlasak da, film hem tarzıyla, hem de muhteşem sanal gerçekçilik giysisiyle benzerlerinden hızla ayrılıyor.

Not only the plot of 'Thomas in Love' is interesting. This kind of modern times satyr is already done in books, films or plays before, but the style of the film and the clever invention of the virtual reality suit really set the difference from the other examples.

Filmin en ilginç tarafı, tamamen Thomas'ın odasında, daha  doğrusu onun görüntülü telefonunun ekranında geçmesi. Bütün filmi Thomas'ın bakış açısından görüyoruz, yani filmin baş karakteri filmde hiç gözükmüyor. Film böylece agorafobik dünyanın klostrofobik hissini izleyiciye geçirmiş oluyor. Hem bu dünyanın yapaylığını vurgulamak, hem de klostrofobikliğini biraz hafifletmek için tüm mekanlar ve kişiler oldukça renkli olarak tasarlanmış, fragmanda da görebileceğiniz gibi bir de alınlarında garip simgeler taşıyorlar. 

The most interesting part of the film is that it shows only Thomas' room, or rather the screen of his video-phone. We watch the hole film in Thomas' Point-of-View; through Thomas' eyes, so we never see the protagonist of the film. This way, it conveys the claustrophobic atmosphere of Thomas' world. To accentuate the artificialness of this world and to lift up the spirit of the film a little bit, all the characters and the places are very colorful and as you can see from the trailer, the characters all have symbols on their foreheads.  Son olarak şunu söyleyebilirim ki, 'Thomas est Amoureux' çok eğlenceli ve ilginç bir ilk film ve anal sex sahneleri harika! Bir de dip not, Eva'yı Belçikalı Türk oyuncu Aylin Yay oynuyor. İzleyiniz!

Lastly, I must say that 'Thomas in Love' is a very entertaining and interesting first film, and the virtual sex scenes are awesome! Go watch it!

Fragman/Trailer:

No comments:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails